Hedvábí z Valašska

ručně malované hedvábí

Free visitor tracking, live stats, counter, conversions for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop

Články

Cínovaný šperk v kombinaci s hedvábím.

Napsali o mmně: časopis Praktická žena Kreativ. Číslo 04 2017

 

 

Cínovaný šperk  v kombinaci s hedvábím.

 

Co je cínovaný šperk ?


Cínované šperky, jsou ručně vyrobené šperky většinou pomocí pájky nebo pájecí stanice technikou měkkého pájení. Každý kus je tedy originál. Nejedná se o žádné odlitky. Mé šperky jsou tvořeny technikou měkkého pájení. Cínování pochází z ČESKÉ REPUBLIKY. Šikovné cínařky najdeme i na Slovensku a několik v Polsku. Tato technika je poměrně mladá.

Z čeho je vyrobený cínovaný šperk?
K výrobě cínovaného šperku používám cín s příměsí 3 % stříbra, měděný drát, měděný plech, minerály, perly, korály, lávu, fosílie a skleněné ručně malované skleněné kabošony. Šperky jsou zavěšeny na hedvábí, které sama dobarvuji ke šperku, na řetízku barvy gunmetal nebo na kůži.

VŠECHNY ŠPERKY JSOU MÉ VLASTNÍ NÁVRHY. KAŽDÝ KUS JE ORIGINÁL.

 

 Náhrdelníky tvořím v kombinaci s hedvábím.

Dobarvuji hedvábné šňůry přímo k barvě minerálu nebo malovanému skleněnému kabošonu. Spousta cínařek a cínařů má svůj vlastní styl a rukopis jako v každém jiném oboru umění.


Co je možné technikou cínování vyrobit:

 Především přívěsky, náhrdelníky, prsteny, brože, spony na šátky, dekorativní ozdoby na kabelky, různé zvířátka, Anděly, postavičky atd.

Jak pečovat o cínovaný šperk:

Péče o cínový šperk není  náročná, cín je materiál trvanlivý. K ošetření jeho povrchu ihned po výrobě je nutné použít olejový Antioxidační přípravek. Cínové šperky není vhodné nenamáčet ve vodě.

Na koupel rozhodně odkládáme. Doporučuji chránit šperky před stykem s jakýmikoli chemickými přípravky - prostředky na mytí nádobí, parfémy, krémy na ruce atd. Po čase se častým namáčením může postupně sedřít patina. Jednou za čas je dobré šperk znovu natřít antioxidačním olejem a následně přeleštit. Můžeme použít i olivový olej nebo olej navaření. Pokud šperk zrovna nenosíte, ukládejte jej do krabičky, aby se na něm neusazoval prach, který jde ze záhybů pak špatně odstranit.

Sylva Šmardová